HOME
PROJEKT
TERMINY
O NAS
GALERIA
KONTAKT

Pomysł

Pomysł zrealizowania projektu "Opowieści w cieniu starej wierzby" powstał  na jednym ze spotkań Koła Miłośników Słowa Mówionego (KoMiSM), do którego należą osoby z Grupy Inicjatywnej. O tematyce poszczególnych spotkań zadecydowały nasze prywatne zainteresowania. Wśród nas są studenci i absolwenci etnologii w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej, a także pedagogiki w zakresie profilaktyki i animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Łódzkim. Realizacja projektu daje nam możliwość praktycznego zastosowania wiedzy wyniesionej ze studiów, a także możliwość jej poszerzenia. Co więcej organizacja wraz z poprowadzeniem zajęć zrealizowanych w ramach projektu jest okazją do zdobycia doświadczenia w pracy z dziećmi oraz instytucjami kulturalno-oświatowymi.
Celem projektu "Opowieści w cieniu starej wierzby" jest zapoznanie młodzieży szkolnej z baśniami i legendami związanymi z różnymi krajami Europy, (w tym Polski) i tym samym przekazanie im wiedzy dotyczącej kultury tradycyjnej. Chcemy również zaprezentować alternatywny sposobu spędzania wolnego czasu a przede wszystkim zachęcić do kreatywnego myślenia. Pragniemy zaoferować młodzieży szkolnej odmienną formę wykorzystywania czasu, zachęcić do poszerzenia zainteresowań. Możliwe, że przy okazji ośmielimy rodziców do opowiadania historii. Chcielibyśmy aby poprzez nasze zajęcia odkryli, że tradycyjna kultura europejska może być fascynująca i warta bliższego poznania. Być może po naszych zajęciach dzieci same sięgną po inne legendy bądź poproszą o nie rodziców. Poza tym chcemy, aby młodzi ludzie mieli możliwość integrowania się i nauki tolerancji co zaowocuje w ich późniejszym życiu w kontaktach z innymi ludźmi. Dlatego też zapraszamy na nasze spotkania dzieci ze szkół integracyjnych, a także klas wielokulturowych.
Mamy nadzieję, że na skutek nagłośnienia projektu przyłączą się do nas inni młodzi ludzie, którzy zechcą w przyszłości kontynuować snucie opowieści.

 

Dla Kogo

Beneficjentami naszego projektu jest młodzież w wieku wczesnoszkolnym (7-10 lat).
Zapraszamy grupy 15 osobowe wraz z opiekunami. Ponieważ zajęcia odbywają się poza terenem szkoły zapewnimy bilety na dojazd do miejsca zajęć. Oprócz klas o profilu ogólnym, zapraszamy także klasy integracyjne, tj. takie, w skład których wchodzą dzieci w pełni zdrowe, jak i te z pewnymi upośledzeniami, lekkim stopniem niepełnosprawności, oraz klasy międzykulturowe, tj. takie, do których chodzą dzieci należące do mniejszości kulturowych. Naszą akcją chcemy objąć głównie (chociaż nie tylko) dzieci ze szkół w śródmieściu, gdzie mieści się gmach Polskiej YMCA.  Dzięki temu młodzież z tej dzielnicy, pozna miejsce, w którym będzie mogła aktywnie spędzać czas wolny.

Przebieg zajęć

Projekt zakłada cykl dwunastu spotkań, podzielonych na bloki tematyczne, mających charakter warsztatów. Uczestnicy, w zależności od tematyki zajęć, zapoznają się z mitologią, legendami rycerskimi, baśniami innych narodowości, lecz również z legendami regionalnymi. Wysłuchają opowieści poświecone światom magicznym a także usłyszą opowieści gwiezdne.

Każde zajęcia będą trwały do 2 godzin i podzielone będą na dwie części: opowiadanie historii przez gawędziarza w części pierwszej oraz tworzenie własnej baśni przez uczestników w części drugiej. Zajęcia są interaktywne - uczestnicy będą mieli okazję zadać pytania dotyczące niezrozumiałych treści oraz opowiedzieć własną wersję danej opowieści, czy opowieść podobną. Spotkania mają charakter nieformalny - zamiast ławek, dzieci usiądą na miękkich poduszkach, tworząc koło, ponieważ w kręgu najlepiej się słucha opowieści.

 

Bloki Tematyczne

Pierwszy blok będzie dotyczył polskich opowieści o diabłach i innych mitycznych stworzeniach. Zatytułowaliśmy go "Boruta i jego kompania". Zapoznamy naszych uczestników z kilkoma wersjami opowieści o niekoniecznie zawsze złych chochlikach, pochodzących z różnych regionów kraju. Dzięki temu przybliżymy im tradycyjny sposób postrzegania świata, zapoznamy z demonologią ludową, która w kulturze tradycyjnej była istotnym elementem rzeczywistości. Ponieważ ta tematyka była jedną z częściej pojawiających się w opowieściach ludowych gawędziarzy, wybraliśmy ją na pierwszy cykl spotkań.

Kolejne zajęcia dotyczyć będą opowieści gwiezdnych. Zamierzamy zaproponować naszym uczestnikom wycieczkę do łódzkiego Planetarium, gdzie wezmą udział w prezentacji historii kosmosu. Prezentacje uzupełnimy mniej naukowymi historiami o tajemniczym świecie gwiazd.

Tematem kolejnego bloku "Poznajemy inne kultury" będą opowieści z rożnych kręgów kulturowych. Mamy zamiar zapoznać uczestników z opowieściami różnych narodów europejskich, uwzględniając mniejszości etniczne (jak np. Łemkowie, Romowie), ale także przybliżyć historie narodów ze Wschodu (np.: opowieści mongolskie), ponieważ ludy te w procesie historycznym wywarły duży wpływ na kształtowanie się kultury europejskiej. Chcemy pokazać dzieciom podobieństwa w pozornie odległych kulturach.

Następny  blok będzie dotyczył legend związanych z miastami. "Legendy miejskie i cuda techniki" będą okazją do zapoznania młodzieży z legendami dotyczącymi różnych miast polskich i europejskich, a przy okazji ukazania różnic kulturowych. Temat tych warsztatów przybliży łodzianom historię ich własnego miasta.

Piąty blok to "Opowieści mityczne". Spotkania w ramach tego cyklu będą doskonale ukazywały wspólnotę kulturową ludzkości. Mimo wielu różnic pomiędzy poszczególnymi ludami, w mitach o stworzeniu świata odnajdujemy wiele wspólnych wątków. Świadczą one o wspólnej spuściźnie kulturowej ludzi oraz mogą być przyczynkiem do przedstawienia młodym ludziom idei integracji europejskiej. Tutaj zapraszamy uczestników do Muzeum Kinematografii, do mieszczącego się tam chramu z filmu "Stara Baśń".

Ostatni blok  poświęcony zostanie "Opowieściom o zamkach i ukrytych skarbach". Odbędzie się on na terenie Muzeum Ksiązki Artystycznej w Łodzi. Przybliżymy młodzieży legendy z różnych stron kraju i świata dotyczące kultury rycerskiej a także opowiemy, że skarby ukrywano równie dobrze w zamkach, jak i pałacach bogatych fabrykantów.

Finał odbędzie w czerwcu się w łódzkim Teatrze Pinokio, co będzie dodatkową atrakcją, gdyż uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne. Ponadto podczas spotkania finałowego wręczymy uczestnikom projektu, szkołom biorącym udział w projekcie, a także instytucjom, w którym odbywały się poszczególne spotkania, m. in. Planetarium, Muzeum Książki Artystycznej, Muzeum Kinematografii, książki z opowiadaniami dzieci stworzonymi w czasie kolejnych spotkań.